Praca niniejsza składa się z siedmiu rozdziałów. Pierwszy został poświęcony opisowi, czym jest tekstowe zadanie matematyczne. Jaka jest jego tematyka, struktura i rola w nauczaniu początkowym matematyki. Przybliżone również zostały dwa podejścia do rozwiązywania zadań tekstowych, które są obecne w literaturze przedmiotu.

Zawartość drugiego rozdziału koncentruje się wokół definicji wiedzy, jej rodzajów i sposobów powstawania w umyśle jednostki. Przedstawia znaczenie wiedzy osobistej ucznia w rozwiązywaniu tekstowych zadań matematycznych.

Rozdział następny został poświęcony zagadnieniom związanym z twórczym myśleniem i rozwiązywaniem problemów oraz możliwości ich zaistnienia w procesie edukacyjnym matematyki w klasach najmłodszych.

Czwarty rozdział zawiera opis i uzasadnienie przyjętego paradygmatu metodologicznego. Przedstawia przedmiot i cel badań oraz problemy i hipotezy badawcze.

Następne rozdziały mają charakter empiryczny. Rozdział piąty poświęcony został analizie jakościowej transmisyjnego modelu edukacji. Przedstawia niektóre płynące stąd zagrożenia dla myślenia matematycznego uczniów z najmłodszych klas. Podejmuje również próbę opisu, jakie znaczenia nadają nauczyciele i kandydaci na nauczycieli wczesnoszkolnym treściom matematycznym.

W następnym rozdziale zostały przedstawione ilościowe wyniki eksperymentu, a w ostatnim – siódmym z kolei została podjęta próba przybliżenia możliwości konstruowania wiedzy matematycznej przez najmłodszych uczniów oraz analizy uczniowskich znaczeń matematycznych przejawiających się

w strategiach rozwiązywania przez nich zadań problemowych.

W zakończeniu pracy są zamieszczone wnioski z przeprowadzonych badań.