Rozdział 1 omawia pojęcie i istotę nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi. Odnajdujemy w nim ewoluujące w ciągu ostatnich 30 lat,  ciagu ostatnich woluujace DHD h nastawień.alności działania. ieci i młodziezyganiem jego problemów poglądy na etiologię ADHD, od poszukiwania przyczyn w mikrouszkodzeniach mózgu, czy zatruciu ołowiem, aż po współcześnie uznawane, i potwierdzone badaniami, genetyczne uwarunkowania, których skutkiem jest zarówno zaburzenie równowagi wydzielania dwóch neuroprzekaźników: dopaminy i noradrenaliny, jak i nieprawidłowości strukturalne w ośrodkowym układzie nerwowym.

Rozdział 2 dotyczy procedur diagnozowania i leczenia zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi, stosowanych zarówno w Polsce, jak i na świecie. Przybliża zmieniające się poglądy na temat składu i zadań zespołu diagnozującego ADHD, wskazuje sposoby przeprowadzania diagnozy różnicowej, ukazuje także przyczyny zakłóceń procesu diagnozowania w naszym kraju. W rozdziale dokonano ponadto przeglądu stosowanych metod terapii ADHD, w obszarze leczenia farmakologicznego, terapii pedagogicznej, psychoterapii i innych metod wspomagających funkcjonowanie dziecka z ADHD w środowisku.

Rozdział 3 traktuje o szkolnym funkcjonowaniu ucznia z ADHD w świetle stawianych mu przez środowisko szkolne wymagań dydaktycznych oraz społeczno- wychowawczych. W rozdziale zaprezentowany jest formalny system wymagań szkolnych wobec ucznia oraz obowiązujących, zarówno ogólnych jak i wewnątrzszkolnych, aktów prawnych. Treść rozdziału jest pionierską próbą ukazania niewspółmierności szkolnych oczekiwań do możliwości i ograniczeń dziecka z ADHD.

W rozdziale 4 ukazane zostały prawidłowości i konsekwencje nauczycielskiej percepcji. Przybliżono teoretyczne założenia na temat wpływu oczekiwań nauczyciela na zachowania i postawy dzieci i młodzieży z ADHD. Ogólny zarys problematyki dotyczącej percepcji uczniów przez nauczycieli stanowi tło dla przedstawienia stanu badań na temat relacji nauczycieli z uczniami z ADHD w polskiej, masowej szkole podstawowej.

Kolejne rozdziały prezentują metodologię i wyniki badań. Zostały zamieszczone wyniki dotyczące nauczycielskiej percepcji uczniów z ADHD oraz szkolnego funkcjonowania uczniów. Dokonano opisu statystycznego zmiennych po stronie nauczyciela i ucznia. Druga część rozdziału omawia wewnętrzną strukturę zmiennych wyodrębnionych w badaniach, ujawniając istotne skupienia. Ta część książki stanowi podstawę do głębszych refleksji praktyków oraz bazę do planowania kolejnych badań na gruncie psychologii i pedagogiki. Zachętą do refleksji jest także lista porad dla nauczycieli, zawartych w zakończeniu książki.