Podjęty temat wydaje się innowacyjny z kilku powodów. W literaturze brak jednoznacznego stanowiska na temat zachowań seksualnych osób niepełnosprawnych. Badania te mogą stać się kolejnym krokiem do poznania tej sfery życia osób niepełnosprawnych. Nie proponowano i nie prowadzono jak dotąd badań w szerokim zakresie. Proponowany projekt prezentuje wyniki uzyskane na grupie 133 osób. Nie prowadzono badań o charakterze ilościowo – jakościowym. Niniejszy projekt zakłada głównie analizę ilościową z obszernymi częściami analizy jakościowej. Dotychczasowe badania skupiały się głównie na opiniach społeczeństwa wobec seksualności osób niepełnosprawnych. W niniejszej pracy podjęto się próby odpowiedzi na pytanie, jakie doświadczenia seksualne posiada młodzież z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym.

Niniejsze badania zostały wpisane w perspektywę paradygmatu strukturalno – funkcjonalnego, w którym funkcjonowanie człowieka uzależnione jest w znacznym stopniu od struktury środowiska. W podejściu tym uznaje się, iż każda jednostka zajmuje określone miejsce w strukturze społecznej i poddana jest oddziaływaniom rozmaitych sił i uwarunkowań społecznych. Paradygmat strukturalno – funkcjonalny zakłada wzajemną zależność pomiędzy jednostką a środowiskiem. Podstawowymi dla niniejszej pracy kategoriami pojęciowymi są niepełnosprawność intelektualna, doświadczenia seksualne. Pojęcia te wyjaśniono z punktu widzenia orientacji teoretycznych ściśle wpisanych w główne założenia przyjętego w pracy paradygmatu.

Problematyka pracy zawarta została w pięciu rozdziałach. Pierwszy z nich, zatytułowany „Problematyka życia seksualnego osób z niepełnosprawnością intelektualną w świetle literatury przedmiotu” opisuje współczesne podejście do niepełnosprawności intelektualnej. W rozdziel tym zarysowano cztery perspektywy badawcze zjawiska niepełnosprawności intelektualnej. Wyjaśniono podstawowe definicje i pojęcia. Określono podstawową koncepcję z jakiej ujmowane jest w pracy zjawisko niepełnosprawności intelektualnej.  Następnie omówiono socjohistoryczne zmiany w obrębie ludzkiej seksualności. Kolejne części rozdziału dotyczą omówienia przyjętej w pracy ekologicznej koncepcji seksualności i rozwoju, jak również wyjaśnienia podstawowej kategorii teoretycznej doświadczeń seksualnych. W rozdziale drugim omówione zostały biologiczne i psychospołeczne uwarunkowania rozwoju seksualnego młodzieży i młodych dorosłych niepełnosprawnych intelektualnie na tle grupy kontrolnej. W rozdziale trzecim przedstawiono metodologiczne podstawy badań własnych, a więc problematykę badawczą, warsztat metodologiczny oraz ich podstawę empiryczną. Rozdział czwarty rozpoczyna część empiryczną pracy. Przedstawiono w nim wyniki uzyskanych badań dotyczących doświadczeń seksualnych młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym w wieku 17 – 25 lat. Zawiera on również opinie badanych młodych niepełnosprawnych intelektualnie ludzi na temat życia seksualnego. Rozdział piąty pod tytułem „Doświadczenia seksualne osób  z umiarkowaną niepełnosprawnością intelektualną a wybrane cechy podmiotowe” przedstawia analizę statystyczną.