WSTĘP

Wychowanie jest jednym z głównych obszarów pracy każdej szkoły. Z dzia­łalnością wychowawczą realizowaną w szkołach nierozłącznie są związane różnego rodzaju programy profilaktyczne adresowane do dzieci i młodzieży. Profilaktyka to różnorodne oddziaływania, których celem jest zapobieganie chorobom i zaburzeniom zachowania, a także ich skutkom. Pozwalają one chronić zdrowie człowieka, utrzymując je na stałym poziomie. O wadze i zna­czeniu wychowania, a także profilaktyki nie trzeba nikogo przekonywać. Koszty ponoszone przez społeczeństwo w związku z podejmowaniem zachowań de­wiacyjnych przez dzieci i młodzież są bowiem ogromne.

Proponowany program profilaktyczno-wychowawczy jest przeznaczony dla dzieci w młodszym wieku szkolnym (klasy I-III szkoły podstawowej). Oparty jest na koncepcji wspierania rozwoju pełnego zdrowia polegającego na podejmowaniu działań, które zmierzają do osiągnięcia przez człowieka stanu dobrego poczucia w czterech wymiarach zdrowia: fizycznym, psy­chicznym, społecznym i osobistym. Zgodnie z tą ideą oraz z treściami zawar­tymi w „Podstawach programowych..." sporządzono materiały przeznaczone dla nauczycieli. Materiały składające się na całość prezentowanego programu profilaktyczno-wychowawczego opracowano i skompletowano tak, by umoż­liwić nauczycielowi przeprowadzenie zajęć z dziećmi bez konieczności do­datkowego przygotowywania się. Zajęcia te może więc przeprowadzić każdy nauczyciel pracujący w klasach I-III. W pakiecie profilaktycznym umieszczono również scenariusze spotkań z rodzicami uczniów. Włączenie ich do działań szkoły realizowanych w obszarze wychowawczym wydaje się niezbędne z pun­ktu widzenia efektywności całego przedsięwzięcia. Dotychczasowe obserwacje i doświadczenia autora programu wskazują jednoznacznie na to, że jedną z głównych przyczyn niskiej efektywności oddziaływań profilaktyczno-wy-chowawczych jest niewielkie zaangażowanie rodziców.

Mam nadzieję, że proponowany program profilaktyczno-wychowawczy okaże się przydatnym i pomocnym w pracy nauczycieli oraz pozwoli uzyskać satysfakcjonujące efekty w pracy wychowawczej.