Fragment

Str. 71-72

Autorska koncepcja wizualizacji

z wybranymi technikami arteterapii

Wizualizacja z wybranymi technikami arteterapii

 

Na podstawie literatury oraz własnych doświadczeń w pracy rewalidacyjno-terapeutycznej sformułowałam następującą definicję wizualizacji z wybranymi technikami arteterapii w poprawie funkcjonowania emocjonalno-społecznego dzieci nieśmiałych.

Wizualizacja z wybranymi technikami arteterapii jest świadomym pobudzaniem wyobraźni, zainspirowanej słowem i muzyką, a wzmacnianej technikami arteterapeutycznymi w celu uruchamiania zasobów psychicznych dziecka nieśmiałego, by lepiej radziło ono sobie z emocjami w kontaktach społecznych.

U podstaw przedstawionej przeze mnie koncepcji leżą założenia psychologii humanistycznej, według której siła człowieka wynika z jego aktywności.

W myśl tego dziecko, podejmując próby aktywnego radzenia sobie z rzeczywistością, „staje się  współtwórcą swojego życia i nie pozostaje jedynie jego ofiarą” ( Keyserlingk, 2000, s. 12). Dzięki jego aktywności odbywa się przekraczanie ograniczeń narzucanych przez środowisko zewnętrzne lub tkwiących w nim samym. Dziecko może być aktywne, wyrażać siebie w działaniu, jednak tylko wtedy, gdy będzie miało zaspokojoną potrzebę bezpieczeństwa, co jest jednym z ważniejszych celów wizualizacji z wybranymi technikami arteterapii.

Ze względu na funkcje można wyróżnić trzy typy wizualizacji z wybranymi technikami arteterapii:

− edukacyjną,

− terapeutyczną,

− relaksacyjną.

Wizualizacja edukacyjna polega na uświadamianiu wychowankowi istnienia różnych rozwiązań nurtującego go problemu i nauczaniu sposobów ich znajdywania, na rozwijaniu jego kreatywności, rozbudzaniu pozytywnych postaw wobec rzeczywistości i otoczenia społecznego.

Wizualizacja terapeutyczna skupia się przede wszystkim na zaspokajaniu potrzeby akceptacji, kompensowaniu lęków dziecka, zwiększaniu jego samoakceptacji, wzbudzaniu wiary we własne siły i rozwijaniu tych cech osobowości, które ułatwiają radzenie sobie z sytuacjami trudnymi zarówno teraz, jak i w przyszłości.

 

 

ciąg dalszy w książce