Stefan BanachSłowo wstępne


W 2005 roku, w 60. rocznicę śmierci prof. Stefana Banacha, Biblioteka Matematyczno-Fizyczna Uniwersytetu Gdańskiego przygotowała wystawę poświęconą jednemu z największych matematyków XX wieku. Ekspozycja została zaprezentowana środowisku akademickiemu Trójmiasta w budynku Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego oraz w Gmachu Głównym Politechniki Gdańskiej.

Na podstawie materiałów prezentowanych na wystawie i wortalu internetowym pod adresem http://banach.univ.gda. pl, wzbogaconych o nowe dokumenty i fotografie dotąd nigdzie niepublikowane, powstała niniejsza praca.

Składamy serdeczne podziękowanie Pani prof. dr hab. med. Alinie Filipowicz-Banachowej, wdowie po synu Stefana Banacha, i całej Rodzinie Państwa Banachów za poparcie dla tego projektu, za udostępnienie nam dotąd niepublikowanych zdjęć prof. Banacha, za udostępnienie rękopisu Księgi Szkockiej oraz za wyrażenie zgody na przedruk materiałów dotyczących prof. Banacha, w tym publikacji i rękopisów Profesora oraz zdjęć Rodziny Banachów.

Pani Marii Sowińskiej, wnuczce Marii Puchalskiej, składamy bardzo serdeczne podziękowanie za napisanie artykułu do tej książki oraz udostępnienie zdjęć i dokumentów rodzinnych.

Pani prof. dr hab. Monice Waksmundzkiej-Hajnos oraz Pani mecenas Alicji Żuraniewskiej, wnuczkom Stefana Greczka, dziękujemy serdecznie za napisanie do tej książki artykułów o Stefanie Greczku i Stefanie Banachu oraz za udostępnienie nam listów i zdjęć rodzinnych. Panu dr. Johnowi J. Greczkowi, wnukowi Stefana Greczka, dziękujemy pięknie za opracowanie wspomnień o Stefanie Greczku i Stefanie Banachu oraz za udostępnienie nam zdjęć rodzinnych.

Wiele osób przyczyniło się do powstania tej książki, udostępniając różne dokumenty, jak również przyzwalając na ich publikację. Z przyjemnością pragniemy wyrazić nasze gorące podziękowania następującym osobom za ich wkład: Panu prof. dr. hab. Julianowi Musielakowi dziękujemy serdecznie za opracowanie do tej książki artykułu podsumowującego w sposób niezwykle przystępny najważniejsze osiągnięcia naukowe prof. Banacha. Prof. dr. hab. Romanowi Dudzie serdecznie dziękujemy za napisanie artykułu przypominającego o tym, że matematyka, która powstała w polskim Wrocławiu po 1945 roku, miała silne korzenie lwowskie. Panu prof. dr. hab. Michajłowi Zaricznemu, dziekanowi Wydziału Mechaniki i Matematyki Uni­wersytetu we Lwowie, składamy serdeczne podziękowanie za udostępnienie archiwalnych dokumentów osobowych Stefana Banacha. Prof. dr. hab. Michajłowi Zaricznemu, dr. Stanisławowi Domoradzkiemu i dr Zofii Pawlikowskiej-Brożek pięknie dziękujemy za napisanie artykułu do tej książki.

Panu prof. dr. hab. Władysławowi Alexiewiczowi, Panu prof. dr. hab. Tadeuszowi Riedlowi i Panu prof. dr. hab. Wacławowi Szybalskiemu dziękujemy serdecznie za wspomnienia o Stefanie Banachu oraz za zdjęcia ze zbio­rów prywatnych. Panu prof. dr. hab. Markowi Kordosowi, Panu dr. hab. Michałowi Szurkowi oraz dr. Krzysztofowi Ciesielskiemu i dr. Zdzisławowi Pogodzie dziękujemy pięknie za zgodę na przedruk swoich artykułów w tym opracowaniu. Redakcjom „Młodego Technika” i „Delty” dziękujemy za zgodę na przedruki tych artykułów. Panu prof. dr. hab. Zbigniewowi Ciesielskiemu bardzo dziękujemy za udostępnienie nam listów i zdjęć prof. Banacha ze zbiorów Archiwum Instytutu Matematycznego PAN. Panu Charlesowi B. Greifensteinowi dziękujemy pięknie za wykonanie i przesłanie kopii listów Stefana Banacha, Stefana Bana-cha jr. i Romana Kałuży do Stanisława Ulama ze zbiorów Filadelfijskiej Biblioteki Amerykańskiego Towarzystwa Filozoficznego. Natomiast Amerykańskiemu Towarzystwu Filozoficznemu dziękujemy za zgodę na przedruk tych listów. Archiwum Państwowemu w Krakowie i Muzeum Historycznemu Miasta Krakowa bardzo dziękujemy za udostępnienie dokumentów Stefana Banacha i wyrażenie zgody na ich przedruk. Parafii św. Mikołaja oraz Parafii św. Szczepana w Krakowie bardzo dziękujemy za udostępnienie kopii metryki chrztu i świadectwa ślubu Stefana Banacha i wyrażenie zgody na ich przedruk. Serdecznie też dziękujemy Panu inż. Stanisławowi Kosiedowskiemu za owocną współpracę. Składamy wielkie podziękowanie Panom dr. Wiesławowi Laskowskiemu i mgr. inż. Jac-kowi Pączkowskiemu za pomoc w realizacji projektu wydania tej publikacji.

Serdecznie dziękujemy JM Rektorowi Andrzejowi Ceynowie, JM Rektorowi Bernardowi Lammkowi, Dyrekcji Biblioteki Głównej Uniwersytetu Gdańskiego oraz Wydziałowi Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego za pokrycie kosztów tej publikacji.

Niniejsza publikacja poświęcona profesorowi Stefanowi Banachowi mogła powstać tylko dzięki niezwykłej życzliwości wymienionych wyżej osób.


mgr Emilia Jakimowicz
Uniwersytet Gdański

dr hab. Adam Miranowicz 

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza