Książka jest zbiorem prac kilkunastu autorów. Trzy uporządkowane problemowo czyści zawierają eseje na temat funkcjonowania osób starszych w różnych środowiskach oraz wybranych form aktywności i terapii seniorów. Opisane są tu także biologiczne, psychologiczne, i społeczne aspekty starości i procesu starzenia się.
Uważam, że każdy z rozdziałów zawiera istotne i interesujące treści. Mnie zaintrygowały prace o pionierskim charakterze i temacie, np. „Postrzeganie starości przez młodzież z wadą słuchu" lub „Geragogika specjalna - moralnym obowiązkiem naszych czasów”. Jednak szczególnie, polecam te części, które wydają się bardziej „codzienne"'. Adam Zych podzielił się z czytelnikami mądrą refleksją na temat żałoby w życiu człowieka, zaś Alicja Maciarz w krótkim eseju opisała zmiany obrazu macierzyństwa i relacji matki z dzieckiem w ciągu życia.
Pewne zagadnienia opisane są w książce kilkakrotnie, czytając można odnieść wrażenie, że wracamy do tego samego fragmentu, treść się powtarza. Jednak wartość całego zbioru rekompensuje ten fakt. Przypuszczalnie każdy z autorów opisał fazy starzenia się celem wprowadzenia, wstępu, co jest zrozumiałe i uzasadnione.
Polecani tę pozycję szczególnie osobom, które interesuje wielowymiarowy obraz starości.


Maria Kuźmicz

Dwumiesięcznik "Niebieska Linia" nr 4/57/2008