Konflikt to podstępny wróg. Niezgoda niszczy rozsądek - mówi przy­słowie szyickie. Podkopuje naszą wolę, odbiera chęć działania i zdolność podejmowania decyzji, psuje emocje. Gasi to pogromca konfliktów, napięć i tarć, nauczyciel i mediator w jednej osobie. Podpowiada, co robić, gdy atmosfera staje się tak gęsta od napięcia, że można ją kroić nożem, gdy produkcja jest sparaliżowana, gdy zespół wyrzuca szefa... Napisał książkę dla tych, którzy majądość bezradności wobec konflik­tów. Teraz mogą nauczyć się, jak sobie z nimi radzić, jak je rozwiązy­wać lub ignorować, stać się odpornym na nie. Ta książka to apteczka domowa", pierwsza pomoc i koło ratunkowe. Pokazuje metody, któ­re służą rozpoznawaniu i wyrażaniu uczuć, ćwiczenia, które mają zba­wienny wpływ na oczyszczenie atmosfery i rozbrojenie konfliktu. To człowiek decyduje o tym, czy konflikt zepchnie go w otchłań czy też poprowadzi na wyżyny" - pisze Glasl.

Jeśli pragniesz udoskonalić swój talent rozwiązywania konfliktów, znajdziesz w tej książce koncepcje i metody. Być wewnątrz i widzieć wszystko z lotu ptaka - to dopiero sztuka! (JH)
 
Magazyn Literacki "Książki", nr 9/2009
Joanna Habiera

 

Jak radzić sobie z konfliktami w miejscu pracy, w szkole czy w urzędzie?

 
 Tytuł: Pomocy – konflikty! Koncepcje – ćwiczenia – metody praktyczne.
Tytuł oryginalny: Selbsthilfe in Konflikten. Konzepte – Ubungen – Praktische Methoden
Autor: Friedrich Glasl
Tłumaczenie: Andrzej Murzyn, Barbara Kowalewska
 
 
            Friedrich Glasl, doradca do spraw rozwiązywania konfliktów w organizacjach, zwraca uwagę na to, że w przypadku konfliktu, ani ludzie, ani sama organizacja, nie są przygotowani do jego konstruktywnego rozwiązania. Podkreśla też duże znaczenie społecznych umiejętności radzenia sobie z konfliktami, ważniejsze, według niego, niż zewnętrzna pomoc doradcy czy mediatora.
Książka „Pomocy - konflikty!” jest przeznaczona dla osób, które chcą doskonalić swoje umiejętności rozwiązywania konfliktów. Jest, jak mówi autor, ”kuferkiem z narzędziami do pierwszej pomocy.”
Glasl opisuje w niej metodę rozwiązywania konfliktów, która nie polega na unikaniu ich za wszelką cenę, gdyż może prowadzić to do utraty kreatywności i spontaniczności. Nie jest także metodą podsycania sporów, bo to z kolei może prowadzić do eskalacji konfliktów aż do niepotrzebnego unicestwienia zespołu.
W zamian za to Glasl proponuje trzecią drogę - w odniesieniu do ludzi opowiada się za „indywidualną zdolnością do rozwiązywania konfliktów”, a wobec organizacji postuluje stosowanie zasady „odporności na konflikty”.
Książka zawiera metody i ćwiczenia, dzięki którym można samodzielnie pracować nad rozwiązywaniem konfliktów w sposób konstruktywny, czyli:
·         szybko i wyraźnie dostrzegać konflikt zarówno w sobie, jak i w otoczeniu
·         rozumieć mechanizmy powodujące intensyfikacje konfliktu
·         stosować różne metody i werbalizację życzeń bez pogarszania sytuacji konfliktowej
·         stosować środki przyczyniające się do wyjaśniania sytuacji
·         umiejętnie rozpoznawać, gdzie leżą granice możliwości i kiedy należy zwrócić się o zewnętrzną pomoc
Jak podkreśla Glasl, bez ćwiczeń zdolności do radzenia sobie z konfliktami, odwaga staje się brawurą, a ostrożność tchórzostwem. Przede wszystkim zaś chodzi o to, aby człowiek uwikłany w konflikt nie czuł się bezbronną ofiarą losu i aby akceptował również trudne sytuacje, widząc w nich szansę na własny rozwój.
Recenzja: /bb/
 http://netbird.pl/a/190/26783,1

 

Książka Friedricha Glasla jest dokładnie tym, co zapowiada tytuł - poradnikiem (naukowym) dotyczącym konfliktów. Autor przedstawia koncepcję faz eskalacji konfliktu i bazując na tej koncepcji dokładnie omawia kolejne etapy narastania konfliktu, wskazuje rodzaje pomocy jaka jest właściwa do kolejnego etapu i co ważne - nie pomija tego, co trwanie w konflikcie robi z człowiekiem zadając arcyciekawe pytanie" "czy ja mam konflikt, czy konflikt ma mnie?".

W książce znajdziemy instrukcje na temat tego, jak pracować nad sobą w sytuacjach konfliktowych, jak postrzegać siebie, co zrobić, by nie dopuścić do trwania grupy w konflikcie. Kolejne zagadnienia dotyczą już stricte uczestnictwa w konflikcie - Autor podsuwa rozwiązana na sytuacje, w której konflikt się zawiązuje, narasta, przedstawia mechanizmy rządzące konfliktami podczas ich eskalacji, wyjaśniając również czym jest mobbing.

Ostatni rozdział książki poświęcony jest profesjonalnej pomocy, do skorzystania, z której Autor namawia.

Friedrich Glasl nie nakłania unikania konfliktów twierdząc, że pobudzają one kreatywność. Pokazuje jednak sposoby radzenia sobie w konfliktami, które wspomnianą kreatywność wyzwolą, które okażą się być konstruktywnymi zamiast niszczącymi.

"Pomocy - konflikty!" to książka, którą warto mieć pod ręką i z której warto się uczyć.

żródło: http://prowincjonalnenauczycielstwo.blogspot.com/2010/01/friedrich-glasl-pomocy-konflikty.html