Kwestionariusz badania mowy

W zawodzie logopedy postawienie trafnej diagnozy stanowi klucz do ustalenia dalszego postępowania terapeutycznego i podjęcia odpowiednich kroków mających na celu poprawę funkcjonowania dziecka. Reguła ta dotyczy zarówno zaburzeń rozwojowych jak i artykulacyjnych, które często ujawniają się już w wieku przedszkolnym.
Na rynku dostępnych jest wiele kwestionariuszy oraz testów badających poziom rozwoju mowy, poprawność wypowiadanych głosek czy sprawność narządów artykulacyjnych, ale tylko nieliczne z nich w praktyce sprawdzają się w pracy z dziećmi.

Kilka lat temu nakładem Wydawnictwa Impuls pojawił się Kwestionariusz badania mowyautorstwa Grażyny Billewicz oraz Brygidy Zioło, a obecnie dostępne jest już VI wydanie książki. Propozycja autorek to prosty, bardzo przejrzysty i uporządkowany kwestionariusz obrazowy do badania poziomu artykulacji zgodnie z właściwym rozwojem mowy dziecka.

Część właściwą poprzedza karta mowy z wykazem pożądanych głosek wargowych, wargowo-zębowych, przedniojęzykowo-zębowych, przedniojezykowo-dziąsłowych, środkowojęzykowych, tylnojęzykowych oraz samogłosek. Każda grupa to kilka wyrazów zawierających daną głoskę w nagłosie, śródgłosie oraz wygłosie. Kolejna część zawiera aż 110 obrazków przedstawiających rzeczowniki. Obrazki są na tyle wyraziste i charakterystyczne, że nawet najmłodszy maluch nie powinien mieć problemu z ich identyfikacją i nazwaniem.

Kwestionariusz badania mowy jest nieskomplikowanym, precyzyjnym narzędziem wspomagającym proces badania artykulacji dziecka. Dobrze sprawdza się podczas pracy w grupie przedszkolnej czy wczesnoszkolnej i w pełni oddaje poziom artykulacyjny dziecka uwzględniając jego naturalny rozwój.

źródło: http://www.loogomowa.pl/kwestionariusz-badania-mowy