Szukaj
Kategorie:  

Zdrowie – stres – choroba w wymiarze psychologicznym (wersja papierowa)

Nakład wyczerpany   


Wrona-Polańska Helena

Wydanie I, Kraków 2008, Format B5, Objętość 398 stron, Oprawa miękka, klejona

ISBN: 978-83-7308-927-3

Kategoria: Zdrowie

Monografia, którą oddajemy do rąk Czytelnika, zawiera prace na temat zdrowia, stresu i choroby z perspektywy psychologicznej, autorstwa reprezentantów różnych ośrodków naukowych w Polsce. Książka składa się z czterech części.
Część pierwsza – zatytułowana „Zdrowie i zasoby” – zawiera prace omawiające różne aspekty zdrowia, w tym także jego wymiar duchowy oraz zasoby podmiotowe, takie jak: poczucie koherencji, inteligencja emocjonalna, a także te wynikające z kontekstu sytuacyjnego, doświadczeń życiowych, zasobów społecznych (np. wsparcia), które sprzyjają zdrowiu…
W części drugiej – zatytułowanej „Stres a problematyka Ja-cielesnego” – autorzy poruszają tematykę różnych źródeł stresu w zawodzie nauczyciela, sposobów doświadczania lęku społecznego i postaw wobec własnego ciała…
Część trzecia pt. „Choroba somatyczna – konteksty psychologiczne i społeczne” zawiera prace dotyczące wpływu różnych zmiennych psychologicznych na zachowanie i zmaganie się ze stresem choroby somatycznej. Rozpoczyna ją artykuł na temat niezwykle ważnego problemu – doświadczenia czasu w chorobie przewlekłej. Obserwacje kliniczne i badania własne wskazują na istotną rolę czynnika temporalnego w radzeniu sobie z chorobą przewlekłą. Autorka ukazuje, jak wiele odniesień do czasu zawiera w sobie choroba przewlekła: czas chorowania, pogorszenia i remisje, odroczenie planów…
Część czwarta – „Cierpienie i śmierć z perspektywy psychologicznej, społecznej i fenomenologiczno-egzystencjalnej” – obejmuje prace, których tematyka jest konsekwencją choroby i problemów z nią związanych, przede wszystkim lęku przed śmiercią, sensu cierpienia i śmierci oraz żalu po stracie…

Książka Zdrowie – stres – choroba w wymiarze psychologicznym zawiera wyniki najnowszych badań nad problematyką zdrowia, stresu, choroby i jej konsekwencji, prowadzone w oparciu o teorię systemową i biopsychospołeczny model zdrowia oraz komplementarne – patogenetyczne i salutogenetyczne – podejście do problemów zdrowia i choroby. Są one cennym materiałem dla psychologów, lekarzy, a także pedagogów, filozofów i teologów oraz studentów, jak również podstawą oraz inspiracją do dalszych poszukiwań i badań. Mogą także stanowić punkt wyjścia do tworzenia programów psychoterapeutycznych, psychoedukacyjnych i promujących zdrowie.

 

 

 

Helena Wrona-Polańska


Polecamy również z tej kategorii:
Patrycjusz Pilawski
28.00
Anita Szprych
49.80


Wstecz



Odwiedziło nas użytkowników
COPYRIGHT © 2024 OFICYNA WYDAWNICZA "IMPULS"

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.
Korzystanie, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej, oznacza akceptację niniejszej Polityki prywatności stosowania plików cookies
   Zgadzam się