doktor nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki (Uniwersytet Śląski w Katowicach – w 1997 ), doktor nauk humanistycznych w dziedzinie teorii muzyki i pedagogiki (Uniwersytet Ostrawski, Czechy – w 2006). Pracuje na stanowisku adiunkta w Uniwersytecie Śląskim na Wydziale Etnologii i Nauk o Edukacji w Cieszynie. Dzięki wykształceniu muzycznemu działalność w szkolnictwie wyższym poprzedził 6-letni okres pracy w Państwowej Szkole Muzycznej w Cieszynie.
Autorka zajmuje się problematyką kształcenia, a zwłaszcza komunikacją w procesach dydaktycznych. Systematycznie i udatnie łączy pielęgnowanie zainteresowań pedagogicznych z muzycznymi. Podejmuje rozwiązywanie problematyki z pogranicza dyscyplin – obecnie pedagogiki humanistycznej, edukacji estetycznej i dydaktyki eksponując potrzebę i podejmując próby całościowego ujmowania osoby człowieka, jego rozwoju i edukacji.
Dr Alina Górniok-Naglik jest autorką trzech książek: Sztuka w treściach nauczania – na tropie korelacji i integracji w liceum (2002), Założone a rzeczywiste funkcje nauczyciela w procesie edukacji wczesnoszkolnej (2003)oraz W dialogu sztuki z edukacją (2007). Do znaczących publikacji zaliczyć należy współredakcję naukową książki: Oświata w otoczeniu burzliwym. Migotliwe konteksty i perspektywy rozwoju współczesnej edukacji. Redakcja naukowa: H. Rusek,A. Górniok-Naglik,J .Oleksy (2008).Jest również współautorką XVII tomu serii Nauczyciele – Nauczycielom redagowanej przez B. Dymarę. B. Dymara, A. Górniok-Naglik, J. Uchyła-Zroski: Dziecko w świecie zabawy. Zabawa i radość w literaturze,muzyce i życiu codziennym (2009).Opublikowała też kilkadziesiąt artykułów oraz rozdziałów w pracach zbiorowych, w tym w książkach z wspomnianej powyżej serii.