Barbara Ignaciuk, z d. Konstanty – mgr filologii polskiej, pochodzi z Lublina. Ukończyła studia na Uniwersytecie Gdańskim, jej promotorem był śp. prof. Jerzy Samp, a recenzentem – prof. Tadeusz Linkner. Nauczycielka dyplomowana, doktorantka prof. Zbigniewa Kaźmierczyka, glottodydaktyk, kulturoznawca, terapeuta kinezjolog i oligofrenopedagog, a także certyfikowany egzaminator OKE. Na tym nie zaprzestała edukacji – w 2017 r. ukończyła podyplomowe studiach nauczania wczesnoszkolnego i przedszkolnego na UG, gdzie opiekunem roku była prof. Dorota Klus-Stańska, a także podyplomowe studia języka polskiego dla emigrantów w Centrum Kultury i Języka Polskiego dla Cudzoziemców Instytutu Filologii Polskiej UG, gdzie prof. Aneta Lewińska piastuje stanowisko kierownika studiów.
Autorka artykułu Mroczne tajemnice i sekrety nadmotławskiego grodu opublikowanego w książce Daję przecież cyrograf na duszę… Mroczne sprawki w literaturze XIX i XX w. pod red. T. Linknera. Udzieliła także wywiadu w TVP 3 na temat ADHD oraz do pelplińskiego czasopisma „Pielgrzym”: Zdrowe, zdolne (nie)grzeczne. Za pracę pedagogiczną i zwycięski program Uczyć się i żyć w demokracji została uhonorowana Nagrodą Pomorskiego Kuratora Oświaty.
Współautorka międzynarodowego projektu enlargEducation, wyróżniona przez Komisję Europejską oraz zaproszona na wizytę studyjną do Warszawy i Brukseli.
Pracowała w szkole podstawowej, gimnazjum i liceum, a także z młodzieżą niepełnosprawną i osobami dorosłymi. Prowadziła zajęcia języka polskiego dla obcokrajowców w szkole podstawowej oraz na UG.
Oprócz działalności w oświacie pisze wiersze. Ma na swoim koncie także działalność charytatywną: jako koordynatorka szkolnej akcji Adopcja na odległość, Studnia dla Południa – PAH, Schroniska dla bezdomnych zwierząt, wolontariuszka WOŚP. Zajmuje się popularyzacją małych ojczyzn, pisaniem projektów i programów, jest założycielką SKE „Eurostella-Gryf ” i DKE im. prof. J. Sampa. Za mistrzowskie prowadzenie Dyskusyjnego Klubu Edukacyjnego i budowanie ogólnopolskiej społeczności Ja czytam pod patronatem honorowym Minister Edukacji Narodowej otrzymała główną nagrodę.
Uczestniczka debaty z udziałem prezydenta RP Bronisława Komorowskiego i Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana w Warszawie. Laureatka I nagrody telewizyjnego konkursu „Tele i mam wiele” – Wojciecha Zająca. Jest Zasłużonym Honorowym Dawcą Krwi i należy do banku dawców szpiku. Jej pasją są historia, filozofia, psychologia, religioznawstwo i literatura fantasy. Zawsze fascynowały ją tematy eschatologiczne. Zgłębia informacje dotyczące Pomorza, Słowian, a ostatnio systematycznie studiując Biblię, próbuje znaleźć przyczyny dręczenia i zniewolenia ludzi. Jej mistrzem pozostanie na zawsze prof. J. Samp.