Z wykształcenia psycholog i prawnik. Główne zainteresowania naukowe to zaburzenia psychiczne i niedostosowanie społeczne dzieci i młodzieży oraz psychologia małżeństwa i rodziny. Poza pracą dydaktyczną i naukowo-badawczą w Zakładzie Psychologii Klinicznej i Sądowej Uniwersytetu Śląskiego, Autorka jest także biegłym sądowym psychologiem oraz terapeutą rodzinnym w Ośrodku Rehabilitacyjno-Rewalidacyjnym dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Radzionkowej.
Autorka i współautorka 45 publikacji. Najważniejsze z nich to:
1) Odchylenia od normy zdrowia psychicznego w populacji dorastającej młodzieży w świetle wyników testu Osobowości i Zainteresowań Mitteneckera i Tomana [w:] Psychopatologia i psychoprofilaktyka, red. A. Margasiński, B. Zajęcka, Oficyna Wydawnicza „Impuls”, Kraków 2000.
2) Wpływ odchyleń od normy zdrowia psychicznego na asocjalność nieletnich, „Prace Naukowe Uniwersytetu Śląskiego”, 2002, „Psychologia, Badania i Aplikacje”.
3) Projekcyjna i psychometryczna diagnoza agresywności młodzieży społecznie niedostosowanej [w:] Uwarunkowania i wzory marginalizacji społecznej współczesnej młodzieży, red. W. Kubik, B. Urban, WAM, Kraków 2005.
4) Motivation to Learning and Anxiety of School among Adolescents, „The New Educational Review” 2007, 1.
5) The influence of a minor sufferer’s antisocial behaviours on the assessment of her testimony credibility, “Acta Universitatis Palackianae Olomucensis Facultas Philosophica.Psychologia” 2007, 37.
6) Znaczenie stylów ustosunkowania interpersonalnego w genezie zachowań antyspołecznych nieletnich dziewcząt i chłopców [w:] Przestępczość nieletnich, red. B. Gulla, M. Wysocka-Pleczyk, Wyd. UJ, Kraków 2009.