(1902–1978) nauczyciel, wychowawca, działacz niepodległościowy, harcmistrz, oficer Wojska Polskiego, komendant Łódzkiej Chorągwi Męskiej ZHP (1928), komendant Wołyńskiej Chorągwi Harcerzy ZHP (1934–1936), komendant ZHP na Wschodzie (1942–1944), członek władz Koła Harcerzy z Lat Dawnych w Londynie (1962–1978) pseudonim skautowy Grzmot, miano harcerskie Jarema, pseudonimy literackie: Oremus, Jotes, Or
Po raz pierwszy na nazwisko Waleriana Śliwińskiego natknąłem się w kilku numerach pisma „Skaut” wydawanego w czasie drugiej wojny światowej w Jerozolimie. Był on wtedy komendantem ZHP na Wschodzie. Później jeszcze wielokrotnie trafiałem na tropy jego harcerskiej aktywności w Łodzi, na Wołyniu, w Persji i na końcu w Londynie. Właśnie w Londynie Włada Spławska, Wołynianka zakochana w tej krainie, namówiła mnie, by napisać historię Jeremiego, bo tego imienia głównie używał.
Pomimo wojny zachowało się sporo dokumentów o zaangażowaniu harcerskim Śliwińskiego w Archiwum Akt Nowych (zespół ZHP 76). Tam też znajdują się jego akta nauczycielskie, które latem 1939 roku kuratorium z Równego przesłało do Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego w Warszawie wraz z wnioskiem o nadanie mu tytułu wizytatora szkolnego (zespół MWRiOP 14). Część dokumentów harcerskich przetrwała w domu Śliwińskich i została mu przekazana do Londynu w 1973 roku, a następnie była przechowywana przez Spławską. Na tej bazie archiwalnej powstał pierwszy mój biogram Śliwińskiego, który został opublikowany w t. 2 Harcerskiego słownika biograficznego, a następnie biogram, znacznie poprawiony, napisałem na zamówienie redakcji Polskiego słownika biograficznego.