Natalia Maria Słowiak jest absolwentką studiów pedagogicznych o specjalności resocjalizacja na wydziale filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz kierunku interwencja wychowawcza w Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Ukończyła studia podyplomowe w zakresie doskonalenia kompetencji naukowo – badawczych w naukach społecznych w WSNS Pedagogium w Warszawie oraz cykl szkoleń z zakresu przygotowywania i realizacji Szkolnych Programów Profilaktycznych w ramach przeciwdziałania uzależnieniom od środków psychoaktywnych.
Posiada doświadczenie w działalności naukowo – dydaktycznej zdobyte między innymi na UJ oraz UW. Natalia Maria Słowiak jest w trakcie doktoryzowania się. W zakresie jej zainteresowań badawczych jest między innymi zjawisko stygmatyzacji w perspektywie symbolicznego interakcjonizmu, negatywne jak i pozytywne aspekty dewiacji społecznej oraz potencjał naukowy badań nad dewiacją pozytywną i jej percepcja społeczna.
W 2009 roku ukończyła z wyróżnieniem studia pierwszego stopnia w Krakowskiej Akademii a jej praca licencjacka została doceniona pod względem wysokiego poziomu merytorycznego oraz niezaprzeczalnej wartości poznawczej. W związku z tym otrzymała wyróżnienie w konkursie na Najlepszą Pracę Licencjacką w roku 2008/2009 zwieńczone publikacją "Menele. Subkultura o tożsamości dewiacyjnej".