Szukaj
Nasi Autorzy
Adamek Irena Suchorzewska Janina

Janina Suchorzewska – dr hab. medycyny, emerytowana profesor nadzw. Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, lekarz specjalista anestezjologii i intensywnej terapii, wieloletni kierownik Katedry Anestezjologii i Intensywnej Terapii Akademii Medycznej w Gdańsku, honorowy członek Polskiego Towarzystwa Anestezjologii i Intensywnej Terapii oraz Polskiego Towarzystwa Badania Bólu, członek Niezależnej Komisji Bioetycznej ds. Badań Naukowych przy Gdańskim Uniwersytecie Medycznym, członek Sądu Okręgowej Izby Lekarskiej w Gdańsku dwóch pierwszych kadencji, organizator i wykładowca, a obecnie kurator Zakładu Etyki Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

 

Krystyna Basińska – dr medycyny, specjalista anestezjologii i intensywnej terapii. Przez 30 lat pracowała jako anestezjolog w Akademii Medycznej w Gdańsku (obecnie Gdańskim Uniwersytecie Medycznym). Od 8 lat adiunkt w Zakładzie Etyki Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, od 4 lat pełni obowiązki
kierownika tego Zakładu.

Marek Bukowski – dr nauk medycznych, specjalista chirurgii dziecięcej, wieloletni adiunkt Zakładu Historii i Filozofii Nauk Medycznych Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, od 2005 roku opiekuje się Muzeum Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Małgorzata Drozd-Garbacewicz – socjolog i badacz zjawisk społecznych. Ukończyła studia magisterskie na Wydziale Nauk Społecznych (socjologia) oraz licencjackie na Wydziale Zarządzania (informatyka i ekonometria) Uniwersytetu Gdańskiego. Interesuje się społeczną rolą lekarza i pacjenta, relacją lekarz –
pacjent oraz funkcjonowaniem instytucji medycznych. Kieruje projektami badawczymi dotyczącymi zjawisk i problemów społecznych.

Janusz Erenc – prof. dr hab., socjolog, pracownik naukowo-dydaktyczny Instytutu Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa Uniwersytetu Gdańskiego i Kaszubsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej w Wejherowie. Autor prac badawczych w zakresie nierówności społecznych, problematyki uprzedzeń i społecznego wykluczenia, a także metodologii nauk społecznych. Oprócz działalności naukowej działacz organizacji pozarządowych, członek kilku towarzystw naukowych w kraju i za granicą.

Jacek Halasz – dr nauk medycznych, absolwent filozofii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (1989). Po studiach związany z oświatą niepubliczną (m.in. dyrektor I Społecznego LO STO w Gdyni) oraz nauczyciel akademicki w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Od 2002 roku pracownik naukowo-dydaktyczny Zakładu Historii i Filozofii Nauk Medycznych Gdańskiego
Uniwersytetu Medycznego. Członek zarządu Oddziału Gdańskiego Polskiego
Towarzystwa Filozoficznego.

Seweryna Konieczna – dr nauk medycznych, neurolog, historyk medycyny, magister filologii polskiej. Ukończyła studia medyczne na wydziale lekarskim Akademii Medycznej w Gdańsku i studia polonistyczne na Uniwersytecie Gdańskim. Całe swoje życie zawodowe związała z Akademią Medyczną w Gdańsku (studia, staż, praca) – obecnie Gdańskim Uniwersytetem Medycznym. Powołanie medyczne od początku realizuje jako neurolog w Klinice Neurologii Rozwojowej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, natomiast pasje humanistyczne w Zakładzie Historii i Filozofii Nauk Medycznych tej samej uczelni.

Mikołaj Majkowicz – dr hab. nauk medycznych, prof. nadzw. Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Jest kierownikiem Katedry Psychologii i Zakładu Badań nad Jakością Życia, Wydziału Nauk o Zdrowiu Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Specjalista psychologii klinicznej. Od 40 lat prowadzi zajęcia dydaktyczne, m.in. ze studentami medycyny. Od początku swojej pracy zawodowej jest zatrudniony w Klinice Chorób Psychicznych i Zaburzeń Nerwicowych. Współzałożyciel Polskiego Towarzystwa Psychoonkologicznego. Od kilku lat pełni funkcję naczelnego redaktora „Psychoonkologii”. W ostatnich latach główne zainteresowana naukowe koncentrują się wokół zagadnień jakości życia w chorobach przewlekłych. Zaangażowany w proces podyplomowego kształcenia psychologów w zakresie psychologii klinicznej.

Marta Michowska – dr medycyny, specjalista chorób wewnętrznych, przez blisko 40 lat pracowała w Akademii Medycznej w Gdańsku jako internista, a w latach 2003–2007 pełniła obowiązki kierownika Zakładu Etyki, Bioetyki i Deontologii Akademii Medycznej w Gdańsku (obecnie Zakład Etyki Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego), jest także członkiem Sądu Okręgowej Izby Lekarskiej w Gdańsku.

Joanna Moryś – dr nauk medycznych w zakresie biologii medycznej, psycholog kliniczny, neuropsycholog. Pracownik naukowy Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (początkowo w Zakładzie Anatomii i Neurobiologii, następnie w I Klinice Kardiologii, obecnie w Zakładzie Psychologii Klinicznej) oraz Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. Od 3 lat pełni obowiązki kierownika Zakładu Psychologii Klinicznej.

Maciej Nyka – dr nauk prawnych, adiunkt w Zakładzie Prawa Ochrony Środowiska w Katedrze Prawa Gospodarczego Publicznego i Ochrony Środowiska Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego (2005). Autor i współautor artykułów i książek wydawanych w kraju i za granicą z zakresu prawa gospodarczego publicznego, międzynarodowego i unijnego prawa gospodarczego, a także międzynarodowego prawa ochrony środowiska. Członek Polskiego Oddziału Stowarzyszenia Prawa Międzynarodowego (International Law Association) oraz Polskiego Towarzystwa Prawa Europejskiego. Członek kolegiów redakcyjnych czasopism naukowych. Stypendysta Uniwersytetu w Bergen.


Adam Szarszewski – dr hab. nauk medycznych, lekarz, pediatra, gastroenterolog, historyk medycyny. Pracownik naukowy Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, gdzie od 2009 roku jest kierownikiem Zakładu Historii i Filozofii Nauk Medycznych. W kręgu jego zainteresowań znajdują się m.in. historia medycyny gdańskiej oraz historia etyki lekarskiej. Jest autorem szeregu opracowań historycznych dotyczących szpitalnictwa i dobroczynności w Gdańsku oraz wydawcą związanych z tą tematyką źródeł.

Barbara Trzeciak – dr nauk humanistycznych w zakresie socjologii. Od 1989 roku zatrudniona w Katedrze i Zakładzie Medycyny Rodzinnej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Przez wiele lat prowadziła badania naukowe nad preferencjami specjalizacyjnymi studentów medycyny. W trakcie zajęć dydaktycznych przybliża studentom problemy socjologiczne w praktyce lekarza rodzinnego.

Michał Woroniecki – dr nauk humanistycznych, adiunkt w Zakładzie Historii i Filozofii Nauk Medycznych Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, ponadto pracuje w Zakładzie Nauk Humanistycznych Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Członek władz naczelnych Polskiego Towarzystwa Filozoficznego, redaktor edycji dzieł H. Elzenberga w wydawnictwie Znak i w wydawnictwie Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.
 


Książki tego autora
Janina Suchorzewska
29.80


Powrót
Wróć do autorów

Odwiedziło nas użytkowników
COPYRIGHT © 2025 OFICYNA WYDAWNICZA "IMPULS"

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.
Korzystanie, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej, oznacza akceptację niniejszej Polityki prywatności stosowania plików cookies
   Zgadzam się