pedagog, historyk myśli pedagogicznej, profesor Uniwersytetu Łódzkiego.
W 1988 roku obronił napisaną pod kierunkiem prof. dr Eugenii Podgórskiej rozprawę doktorską „Myśl pedagogiczna Sergiusza Hessena”. Kolejna książka zatytułowana „Polskie badania nad myślą pedagogiczną w latach 1900-1939 w świetle czasopiśmiennictwa. Ujęcie metahistoryczne” wydana w 2000 roku została przedłożona Radzie Wydziału Pedagogiki Uniwersytetu Warszawskiego jako rozprawa habilitacyjna. Obie prace były nominowane do nagrody Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN.
Od 1979 r. pracuje na UŁ z dwuletnią przerwą na współpracę z Chrześcijańską Akademią Teologiczną w Warszawie. Od 2005 r. kieruje Zakładem Pedagogiki Filozoficznej WNoWUŁ, a od 2008 roku pełni jednocześnie funkcję kierownika Katedry Teorii Wychowania.
Główną dziedziną badań naukowych Sztobryna jest historia doktryn i myśli pedagogicznej, historia idei oraz metodologia badań historyczno-pedagogicznych. Jest uczestnikiem i animatorem ruchu naukowego w środowisku historyków wychowania i pedagogów. Należy do grona założycieli, Zarządu oraz Rady Wydawniczej Sekcji Historii Wychowania Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego oraz jest członkiem Towarzystwa Historii Edukacji. Od 2002 roku jest ekspertem Państwowej Komisji Akredytacyjnej.
Wraz z prof. B. Śliwerskim rozpoczął w 2003 r. redagowanie serii naukowej zatytułowanej „Pedagogika filozoficzna”. W latach 2005-2008 redagował również czasopismo "Edukacja Alternatywna". Od 2006 r. jest członkiem Łódzkiego Towarzystwa Naukowego oraz założycielem i prezesem Towarzystwa Pedagogiki Filozoficznej im. B. F. Trentowskiego. W ramach wortalu poświęconego filozofii wychowania (www.pedagogika-filozoficzna.edu.pl) utworzył i redaguje czasopismo elektroniczne „Pedagogika Filozoficzna on-line”.
Strona WWW: www.sztobryn.eu