Katarzyna Wojnicka
Socjolożka, doktorantka w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, studiowała także na Uniwersytecie w Barcelonie oraz na Europejskim Uniwersytecie Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. Zajmuje się socjologią ruchów społecznych i socjologią gender – szczególnie studiami nad męskością i socjologią queer oraz socjologią codzienności. Rozprawę doktorską postanowiła poświęcić problematyce męskich ruchów społecznych. Jest współredaktorką monografii naukowych: Społeczeństwo i codzienność. W stronę nowej socjologii? (Warszawa 2009), Gender w społeczeństwie polskim (Kraków 2011), a także autorką kil kuna stu artykułów naukowych i rozdziałów w publikacjach zbiorowych oscylujących wokół kategorii gender.
dr Krzysztof Arcimowicz
Adiunkt w Zakładzie Kulturoznawstwa na Wydziale Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu w Białymstoku. Prowadził zajęcia z zakresu studiów nad męskością na Gender Studies przy Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego, a także w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Autor książki Obraz mężczyzny w polskich mediach. Prawda, fałsz, stereotyp (Gdańsk 2003) oraz kilkudziesięciu artykułów naukowych oscylujących wokół kategorii gender. Jego zainteresowania badawcze skupiają się obecnie na obrazach męskości i kobiecości w przekazach telewizyjnych.
Marianna Borowska
Socjolożka po Uniwersytecie Jagiellońskim, absolwentka seksuologii klinicznej w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Zainteresowania zawodowe: socjologia męskości oraz leczenie przestępców seksualnych. Fanka norweskich krajobrazów i norweskiego stylu życia. Obecnie mieszka w Bodo.
dr Magdalena Dąbrowska
Adiunkt w Instytucie Kulturoznawstwa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Obroniła pracę doktorską analizującą związki między kulturą a polityką na rzecz równości płci w Polsce. Brała udział w projekcie badawczym Komisji Europejskiej QUING (Quality in Gender and Equality Policies, www.quing.eu). Redaktorka e-booka Męskość jako kategoria kulturowa. Praktyki męskości (do bezpłatnego pobrania na portalu www.wiedzaiedukacja.eu). Sekretarz redakcji najstarszego internetowego pisma naukowego „Kultura i Historia”. Absolwentka Gender Studies na Central European University w Budapeszcie. Obecnie interesuje się tematyką cielesności i seksualności w kulturze, cyberfeminizmem oraz prawami zwierząt.
Krystyna Dzwonkowska-Godula
Pracuje w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Łódzkiego. Przygotowuje doktorat poświęcony kulturowym modelom i wzorom kobiecości i męskości oraz macierzyństwa i ojcostwa. Uczestniczyła w realizacji projektu badawczego Stereotypom – Nie!, w ramach Europejskiego Roku Równych Szans dla Wszystkich (ERRSW) 2007, koordynowanego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej (departament ds. kobiet, rodziny i przeciwdziałania dyskryminacji) oraz Komisję Europejską. Podjęto w nim między innymi problem stereotypów społecznych ról matki i ojca. Była członkiem zespołu badawczego w projekcie Mama w pracy – społeczne uwarunkowania procesu powrotu kobiet na rynek pracy po przerwie związanej z wychowaniem dzieci, realizowanego przez firmę szkoleniowo-badawczą Human Resources Project HRP w Łodzi. Jest autorką i współautorką publikacji poświęconych społecznym rolom kobiet i mężczyzn, stereotypom płci oraz nierównościom płci.
Łukasz Kielban
Historyk męskości, doktorant na Wydziale Historycznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Stypendysta Fundacji z Brzezia Lanckorońskich w 2010 roku. Bada wzorzec zawarty w etosie oficerskim w Polsce międzywojennej jako jeden z dominujących wówczas modeli męskości. Pracuje nad popularyzacją teorii gender na Wydziale Historycznym UAM w sekcji Historii Gender. Działa w Interdyscyplinarnym Centrum Badań Płci Kulturowej i Tożsamości na UAM, przy organizacji studiów podyplomowych Gender Studies, na których współprowadzi (od 2011/2012) zajęcia z dziedziny historii gender.
dr Urszula Kluczyńska
Socjolożka i pedagożka, doktor nauk humanistycznych. Adiunkt w Zakładzie Edukacji Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu. Autorka monografi i: Metamorfozy tożsamości mężczyzn w kulturze współczesnej (Toruń 2009) oraz licznych publikacji z zakresu studiów nad mężczyznami, przemian tożsamości i edukacyjnych kontekstów kultury popularnej.
Łukasz Kupiec
Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Pedagogicznym im. KEN w Krakowie oraz filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim, doktorant na Wydziale Filologicznym UP, instruktor teatralny i nauczyciel licealny. Interesuje się filozoficznymi aspektami cielesności, płciowości i seksualności, estetyką męskości w literaturach byłego bloku komunistycznego oraz edukacyjnym potencjałem teorii gender i queer.
Bartłomiej Lis
Socjolog, absolwent Instytutu Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Gdańskiego, studiował Gender Studies na Uniwersytecie Warszawskim oraz Uniwersytecie w Oslo. Obecnie doktorant w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Zajmuje się socjologią męskości, ciała i seksualności. Prowadzi badania dotyczące norm płciowych i strategii tożsamościowych gejów oraz na temat gejowskiej pornografii i tego, co na jej podstawie można powiedzieć o tożsamości płciowej homoseksualnych mężczyzn. Autor kilkunastu artykułów z zakresu man and asculinities studies oraz teorii queer. Wykładowca Queer Studies KPH. Od listopada 2009 roku współpracuje z Fundacją Sztuki Współczesnej Art Transparent. Interesuje go percepcja problematyki genderowej i queerowej przez sztukę najnowszą. Chciałby pojechać na Spitsbergen i tam spokojnie napisać książkę oraz poobserwować ptaki.
Agata Młodawska
Doktorantka w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Studiowała w Krakowie i Almerii (Hiszpania); obecnie jest stażystką w Instytucie Studiów Kobiecych w Granadzie. Prowadziła badania nad dyskursem antyfeministycznym we współczesnej Polsce, zmianami w modelu macierzyństwa we współczesnej Polsce oraz internetowym dyskursem bezdzietności. Realizowała badania w ramach projektu RECON (Reconsituting Democracy in Europe), współpracowała z Bankiem Światowym przy realizacji projektu Gender and Economic Choices. Współredaktorka portalu nowe-peryferie.pl.
Seweryn Rudnicki
Socjolog i psycholog. Uczestnik, analityk lub kierownik wielu projektów badawczych. Opiekun merytoryczny studiów podyplomowych z badań społecznych i marketingowych. Gdy ma czas na uprawianie nauki, zajmuje się socjologią ciała i socjologią internetu. Nawet gdy nie ma czasu, interesuje się zastosowaniem metod semiotycznych w badaniach społecznych.
dr Karolina Stefaniak
Jest doktorem językoznawstwa, niezależną badaczką i tłumaczką. Publikuje artykuły na temat interakcji między lekarzem a pacjentem oraz medykalizacji życia codziennego; zajmuje się tłumaczeniem tekstów specjalistycznych i instytucjonalnych. Ostatnio opublikowała książkę Władza i tożsamość w komunikacji lekarz – pacjent (Wrocław 2011).
Justyna Struzik
Doktorantka w Zakładzie Badań Problemów Ludnościowych Instytutu Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jej głównymi zainteresowaniami badawczymi są studia gender, teoria queer i nowe ruchy społeczne. Swoją rozprawę doktorską zamierza poświęcić analizie ruchu LGBTQ w Polsce po 1989 roku z perspektywy teorii queer.
Justyna Stypińska
Doktorantka w Katedrze Norm i Organizacji Instytutu Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Studiowała na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz na Uniwersytecie w Maastricht. Ukończyła również studia podyplomowe w zakresie prawa Unii Europejskiej na Wydziale Prawa UJ. Jej zainteresowania naukowe to socjologia prawa, nierówności społeczne, dyskryminacja, mniejszości społeczne, demokracja. W swojej pracy doktorskiej zajmuje się problemem ageizmu w Polsce.
Marcin Śmietana
Doktorant w Instytucie Teorii Socjologicznej na Uniwersytecie Barcelońskim, gdzie prowadził zajęcia z socjologii edukacji, a także brał udział w europejskich i hiszpańskich projektach badawczych związanych z tą dziedziną oraz z relacjami płci. Zakres jego zainteresowań badawczych to zarówno krytyczna oraz jakościowa socjologia płci i seksualności, jak również socjologia edukacji, komunikacji i działania społecznego. Tematem pracy doktorskiej, realizowanej dzięki stypendium Rządu Katalonii, uczynił relacje hiszpańskich rodzin ojców gejów z otaczającym je światem społecznym, szczególnie ze szkołą ich dzieci. Praca została rozwinięta podczas pobytu akademickiego w Centrum Badań nad Rodziną na Uniwersytecie w Cambridge. Jej rezultaty zaprezentowano na ostatnich konferencjach organizacji ISA, ESA i FES. Ukończył studia magisterskie z socjologii, a wcześniej także z dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Rezultatem jego ówczesnych badań są między innymi publikacje w książkach Homoseksualizm. Perspektywa interdyscyplinarna (współredagowanej z K. Slany i B. Kowalską; Kraków 2005) oraz Mężczyźni na rzecz zmiany (red. H. Lipowska-Teutsch; Kraków 2006).