Szukaj
SZCZEGÓŁY KSIĄŻKI
Kategorie:  

Czy sprawiedliwość jest możliwa? (wersja papierowa)

Nakład wyczerpany   


Probucka Dorota

ISBN: IMPULS

Kategoria:

cd. recenzji:

        Książka jest zbiorem kilkudziesięciu tekstów traktujących o sprawiedliwości. Autorzy w swoich referatach pokazują, w jak wielu kontekstach można rozpatrywać pojęcie sprawiedliwości. W tomie znajdujemy omówienia rozmaitych koncepcji, począwszy od sposobu, w jaki przedstawiał sprawiedliwość Arystoteles, poprzez koncepcje Hobbesa, Hegla, Rawlsa i wielu innych. Autorzy ukazują spojrzenie na sprawiedliwość z perspektywy logiki, zastanawiają się nad miejscem, jakie sprawiedliwość zajmuje w edukacji, piszą o sprawiedliwości w jej aspekcie węższym, jako o zjawisku występującym w relacjach międzyludzkich oraz w aspekcie szerszym, przedstawiając sprawiedliwość jako fenomen o wielkim znaczeniu w skali międzynarodowej, czy nawet globalnej.

Dużą wartością książki jest fakt, iż teksty w niej zamieszczone nawiązują do aktualnych problemów, takich jak bieda w wielu częściach świata, czy, w innej skali, program "zero tolerancji" w szkole. Czytamy o sprawiedliwości w kontekście etyki nauczycielskiej i o rozumieniu sprawiedliwości w poszczególnych stadiach rozwoju moralnego człowieka, a nawet trafiamy na tekst zatytułowany "List Immanuela Kanta do Rady Europy".

Teksty zgromadzone w tomie pokazują, jak trudnym problemem jest sprawiedliwość, ale też dowodzą, że ludzie przez wieki dokonali wspaniałego wysiłku chcąc zrozumieć fenomen sprawiedliwości, jedno z najważniejszych zjawisk w naszym życiu, do którego musi się w jakiś sposób odnieść każda społeczność.

Recenzja: http://prowincjonalnenauczycielstwo.blogspot.com 

 



Wstecz



Odwiedziło nas użytkowników
COPYRIGHT © 2025 OFICYNA WYDAWNICZA "IMPULS"

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.
Korzystanie, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej, oznacza akceptację niniejszej Polityki prywatności stosowania plików cookies
   Zgadzam się