Halina Chodurska, Anna Mażulis-Frydel, Anna Radzik
Pan Profesor Wiesław Witkowski, nasz Mistrz i Nauczyciel, ukończył 85 lat. Z tej okazji przygotowałyśmy tom prac w znacznej mierze zainspirowanych działalnością naukową Pana Profesora. Większość artykułów podejmuje bowiem tematy Mu bliskie, koncentruje się wokół zagadnień historii leksykologii i leksykografii słowiańskiej (szczególnie rosyjskiej, ukraińskiej i białoruskiej) oraz historii kultury Słowian. Autorami opracowań są byli współpracownicy Pana Profesora, Jego koledzy i pokaźna – już nie jednopokoleniowa – grupa Jego uczniów... Tematyka prac odzwierciedla nie tylko bardzo różnorodne zainteresowania autorów zamieszczonych w tomie prac, ale także – a może przede wszystkim – niezwykle szeroki zakres badań filologicznych, podejmowanych nadal przez Pana Profesora.
Dziękujemy, Panie Profesorze, za dzielenie się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem, za życzliwość, wyrozumiałość, dobroć i serce!
Z okazji Jubileuszu życzymy dużo zdrowia, realizacji planów i zamierzeń oraz satysfakcji z pracy naukowej. Ad multos annos, Kochany Panie Profesorze!
Z recenzji prof. zw. dr hab. Krystyny Szczęśniak
Na tom, który jest dedykowany Profesorowi Wiesławowi Witkowskiemu, składa się 13 artykułów, napisanych przez pracowników różnych uczelni po polsku, lub w któryś z języków wschodniosłowiańskich: rosyjskim, ukraińskim czy też białoruskim. W kolejności alfabetycznej są to zatem następujący autorzy i autorki tekstów: Ludmiła Juriewna Astachina, Leszek Bednarczuk, Anna Bolek, Anna Budziak, Halina Chodurska, Adam Fałowski, Ludwika Jochym-Kuszlikowa, Alewtina Ławrynienko, Władimir Miakiszew, Anna Radzik, Joanna Rybarczyk-Dyjewska, Stanisław Stachowski, Bożena Zinkiewicz- Tomanek. [...]
Z recenzji prof. zw. dr hab. Ewa Komorowska, Л.Ю. Астахина: А Было ли слово?
Autorka w sposób wnikliwy przedstawia rozterki badaczy języka na temat niektórych słów, które budzą różne wątpliwości, a zawarte są w rękopisach i publikacjach. Dążenie do precyzji ich opisu lingwistycznego skłania lingwistów do głębokich studiów zarówno leksykograficznych, jak i źródłowych, by móc włączyć „wątpliwe” słowa w teksty.
Artykuł porusza ciekawy problem; zawiera materiał egzemplifikujący, który poddany jest opisowi lingwistycznego; z całym przekonaniem kieruję do druku. [...]
Polecamy również z tej kategorii:
Małgorzata Pamuła-Behrens
39.80
Inne książki tego autora:
Nasi klienci, którzy kupili tę książkę, zamówili również:
Mirosław J. Szymański
30.00
Bogusława Jodłowska
38.00