Książka dostępna w wersji papierowej i elektronicznej - ebook
Co to jest odpowiedzialność? Małgorzata Kościelska w swojej książce poddaje gruntownej analizie to jakże często używane, ale niejednoznacznie rozumiane, a przy tym jakże ważne w dzisiejszych czasach słowo. Próbuje dotrzeć do jego właściwego znaczenia i sensu. Niezwykle cenne jest w tej pozycji spojrzenie z różnych perspektyw na omawiane pojęcie: filozoficznej, prawnej, etycznej, psychologicznej, socjologicznej i pedagogicznej, co odzwierciedla obecność odpowiedzialności w rozmaitych dyscyplinach. Na tej podstawie autorka - psycholog kliniczny - kreśli podstawy psychologicznej teorii odpowiedzialności, dając odpowiedzi na następujące podstawowe pytania: co to jest odpowiedzialność w sensie obiektywnym i subiektywnym?, kim jest człowiek odpowiedzialny?, czym jest poczucie odpowiedzialności?, jakie występują zaburzenia zdolności do odpowiedzialności?, jakie skutki niesie ze sobą podejmowanie odpowiedzialności - kiedy jest destrukcyjne, a kiedy przyczynia się do dobra osobistego i społecznego? czy można mówić o odpowiedzialności w przypadku dzieci lub osób chorych i z zaburzeniami osobowości?
Rozważania swe autorka snuje na podstawie rozlicznych badań prowadzonych na przestrzeni blisko ćwierćwiecza, tak więc jest to praca gruntowna i głęboko przemyślana. Co więcej, przysługuje jej miano pionierskiej na polskim rynku monografii poświęconej psychologicznej problematyce odpowiedzialności ujętej z perspektywy klinicznej, a także rozwojowej.
Książka jest napisana przystępnym językiem i bogato zilustrowana opisami klinicznymi poszczególnych przypadków. Jej adresatami jest zatem szerokie spektrum odbiorców - naukowcy, studenci zajmujący się tematyką odpowiedzialności, praktycy (psychologowie, zwłaszcza kliniczni), lekarze, pedagodzy, duchowni i wszystkie osoby zainteresowane poruszaną problematyką.
Prof. zw. dr hab. Edyta Gruszczyk-Kolczyńska:
O Pani Profesor Małgorzacie Kościelskiej mówi się „Pierwsza Dama Polskiej Psychologii Klinicznej”. I proszę mi wierzyć, jest to miano w pełni zasłużone. Od bodaj ćwierć wieku zajmuje się ona badawczą analizą poczucia odpowiedzialności. Jej książka zawiera wyniki pogłębionych studiów, psychologiczną teorię odpowiedzialności i wyniki wieloletnich badań potwierdzających jej słuszność. Autorka ma niezwykły dar pisania o trudnych problemach w sposób mądry i niebywale przystępny. Potrafi także umiejętnie przeplatać warstwę teoretyczną z wynikami swych badań i doświadczeniami psychologa klinicznego. Jest to publikacja niebywale mądra i potrzebna.
Prof. dr hab. Jerzy Brzeziński:
Autorka umiejętnie łączy wysokie kompetencje w zakresie teorii i metod psychologii klinicznej z bardzo bogatym doświadczeniem klinicznym. Podjęta przez nią tematyka jest niezwykle uniwersalna i ważna, dlatego najnowsza monografia Profesor Małgorzaty Kościelskiej powinna zainteresować szeroki krąg odbiorców - psychologów, studentów rozmaitych specjalności oraz wychowawców szkolnych i - rzecz jasna - rodziców. Praca ta zasługuje na duże zainteresowanie, gdyż jest istotna i wzbogaca dostępne na naszym rynku księ¬garskim pozycje dotyczące tego tematu.
Prof. dr hab. Janusz Trempała:
Poruszana w książce problematyka dotyczy jednego z tych interdyscyplinarnych problemów w naukach o człowieku, które budzą zainteresowanie szerokiego grona specjalistów. Książkę czyta się z zaciekawieniem „od deski do deski”, ponieważ jest ona po prostu dobrze napisana, autorka potrafi pisać zwięźle o złożonych problemach, prezentując syntezę wiedzy w osobistym ujęciu, w interesujący i w sposób nieco inny niż dotychczas spotykany w polskiej literaturze. Co więcej, struktura książki tworzy spójną całość.
Nasi klienci, którzy kupili tę książkę, zamówili również:
Małgorzata Kościelska
24.00