Awans naukowy drogą do samodzielności akademickiej
Oficyna Wydawnicza „Impuls“ zaprasza Czytelników do nowej i wyjątkowej monografii naukowej „Habilitacja. Diagnoza, procedury, etyka i postulaty". Jej twórcą jest Prof. dr hab. Bogusław Śliwerski, będący kierownikiem Katedry Teorii Wychowania i Nauk o Wychowaniu Uniwersytetu Łódzkiego. Rozprawa stanowi kompendium wiedzy na temat awansów naukowych prowadzących do samodzielności akademickiej.
Czytelnicy otrzymują nie tylko opis procedur i okoliczności im towarzyszących, ale przede wszystkim analizę złożoności zjawiska zwanego habilitacją, wielkich mechanizmów i drobnych kruczków nią rządzących, zdumiewająco nieraz odległych zależności i powiązań, niejednokrotnie podyktowanych osobistymi upodobaniami np. recenzenta.
Najnowsza książka prof. dr. hab. Bogusława Śliwerskiego nie tylko potwierdza jego nadzwyczajne kompetencje w zakresie prowadzenia dyskursu naukowego, ale także stanowi niezwykle wartościowe kompendium wiedzy dla młodych naukowców, wkraczających dopiero (zwykle po doktoracie) na drogę kariery naukowej. – mówi prof. dr hab. Zbyszek Melosik.
"Bohaterem” tej publikacji jest sama habilitacja, jako przełom w karierze naukowej. Zdobycie tego stopnia pozwala stać się samodzielnym pracownikiem nauki. Poszerza się zakres kompetencji takiej osoby – decyzje w sprawie awansów, prowadzenie doktoratów.
Prof. dr hab. Zbyszek Melosik wskazuje również – książkę przenika swoista życzliwość wobec potencjalnych i aktualnych habilitantów. Bogusław Śliwerski nie ukazuje habilitacji jako zmory nocnej czy mąk Tantala, względnie miecza Damoklesa. Stara się wykazać – i udaje mu się to – że utrzymanie przez kandydatów wysokich standardów oraz stosowanie procedur muszą przynieść sukces.
Polecamy wyjątkową serię 16 autorskich podręczników akademickich Pedagogika Nauce i Praktyce autorstwa prof. Czesława Kupisiewicza, prof. Ewy Wysockiej, prof. Mirosława J. Szymańskiego, Jolanty Szempruch, prof. Bronisława Siemienieckiego, prof. Bogusława Śliwerskiego, prof. Iwona Chrzanowska, prof. Jerzy Nikitorowicz, prof. Wiesław Ambrozik i innych:
1. Pedagogika ogólna. Podstawowe prawidłowości (opis książki)
2. Dydaktyka. Podręcznik akademicki (opis książki)
3. Z dziejów teorii i praktyki wychowania. Podręcznik akademicki (opis książki)
4. Socjologia edukacji. Podręcznik akademicki (opis książki)
5. Pedeutologia. Studium teoretyczno - pragmatyczne (opis książki)
6. Diagnostyka pedagogiczna – nowe obszary i rozwiązania metodologiczne (opis książki)
7. Pedagogika kognitywistyczna (opis książki)
8. Pedagogika porównawcza (opis książki)
9. Pedagogika resocjalizacyjna (opis książki)
10. Współczesna filozofia edukacji (opis książki)
11. Pedagogika społeczna (opis książki)
12. Edukacja (w) polityce. Polityka (w) edukacji (opis książki)
13. Pedagogika specjalna (opis książki)
14. Pedagogika resocjalizacyjna (opis książki)
15. Habilitacja (opis książki)
16. Etnopedagogika (opis książki)
Przy zakupie całej serii wydawniczej promocyjna cena!
Kupując całą serię szesnastu książek otrzymujesz rabat 30%!
Seria autorskich podręczników akademickich do pedagogiki jest kolejnym dopełnieniem polskiej literatury przedmiotu o nowe IMPULSY i spojrzenie na przedmiot jej naukowych badań, najbardziej palące dla praktyki problemy edukacyjne, opiekuńcze i wychowawcze oraz klasyczne lub/i nieznane jeszcze sposoby podejścia do ich rozwiązywania. W pono- woczesnej dobie naukowa wiedza rozwija się z nieprawdopodobną dynamiką, intensywnością i częstotliwością, toteż coraz trudniej jest adeptom tej profesji odnaleźć się w jej labiryncie. Autorzy serii wydawniczej jednak zarówno potwierdzają aktualność przekazywanej nam wiedzy, jak i wychodzą w przyszłość z tym, co warte jest zatrzymania, refleksji czy dalszych badań. Właśnie dlatego nadałem tej serii tytuł: PEDAGOGIKA NAUCE I PRAKTYCE, bo każdy z autorów, pracując nad zakresem tematycznym własnej subdyscypliny naukowej, łączy w akademickim i podręcznikowym zarazem przekazie teraźniejszość z przyszłością, która na naszych oczach i tak staje się już przeszłością.
Czytelnikom podręczników nie tylko życzę miłej lektury, ale i zachęcam do wspólnej debaty, krytyki i recenzji, które nam wszystkim pomogą w doskonaleniu własnej twórczości.
prof. dr hab. Bogusław Śliwerski

Książka dostępna w wersji elektronicznej - ebook.
Pobierz darmowy fragment w formacie ebook: ePub i MOBI:

Polecamy również z tej kategorii:
Bronisław Siemieniecki
54.00
Inne książki tego autora:
Bogusław Śliwerski
742.00
Nasi klienci, którzy kupili tę książkę, zamówili również:
Bogusława Beata Kaczmarek
58.00
Najnowsza książka prof. dr. hab. Bogusława Śliwerskiego nie tylko potwierdza jego nadzwyczajne kompetencje w zakresie prowadzenia dyskursu naukowego, ale także stanowi niezwykle wartościowe kompendium wiedzy dla młodych naukowców, wkraczających dopiero (zwykle po doktoracie) na drogę kariery naukowej.
„Bohaterem” tej publikacji jest habilitacja, jako przełomowy, wręcz zwrotny punkt w karierze akademickiej. Zdobycie tego stopnia naukowego pozwala na wejście w rolę tzw. samodzielnego pracownika nauki, podejmującego decyzje w sprawie awansów naukowych innych osób oraz mogącego prowadzić doktoraty.
Dostrzegam także w tej książce ważny wątek politologiczny. Oto z precyzyjnych, a jednocześnie bardzo komunikatywnych narracji Bogusława Śliwerskiego wyłania się rekonstrukcja władzy ustawy czy rozporządzenia, które […] tworzą dla osób i instytucji „nowy świat”, do jakiego muszą się dostosować. Biografie ludzi, poprzez konieczność przystosowania się do prawnej pajęczyny, są kanalizowane zgodnie z założeniami ustawodawcy.
Warto dodać, że książkę przenika swoista życzliwość wobec potencjalnych i aktualnych habilitantów. Bogusław Śliwerski nie ukazuje habilitacji jako zmory nocnej czy mąk Tantala, względnie miecza Damoklesa. Stara się wykazać – i udaje mu się to – że utrzymanie przez kandydatów wysokich standardów oraz stosowanie procedur muszą przynieść sukces.
Z recenzji prof. dr. hab. Zbyszka Melosika
Książka autorstwa prof. dr hab. Bogusława Śliwerskiego uświadamia Czytelnikowi, że poznawana wiedza na każdym z jej szczebli umożliwia dostrzegania wielu zmian edukacyjnych w trakcie momentu odkrywania sekretów z życia akademickiego studentów, doktorantów i habilitantów.
Profesor dostrzega wiele pozytywnych i negatywnych , a przede wszystkim zwraca uwagę na etapy fazy analiz dokumentacji składanych prac przez doktorantów, habilitantów w odniesieniu drodze ku lepszej przyszłości. Moim zdaniem jest to cenna wskazówka, gdyż przyda się nam w jako społeczeństwu, za szybko działamy, a nie skupiamy się na dokumentacji przydatnej w naszej codzienności.
Książka składa się z VI rozdziałów następującej treści:
Rozdział 1. Diagnoza skutków ekskluzji pedagogiki jako dyscypliny
naukowej z nauk humanistycznych
Rozdział 2. Procedury
Rozdział 3. Osiągnięcia naukowe (nie tylko habilitanta)
Rozdział 4. Centralna Komisja do Spraw Stopni i Tytułów
Rozdział 5. Patologie
Rozdział 6. Oczekiwania – prognozy.
Autor zaciekawił mnie swoimi kwestiami dotyczącymi, że ta książka jest skierowana do wszystkich i to ,że zachęca do wspólnych rozmów , pisania recenzji, sprawdzenia się na każdym etapie edukacji.
Profesor sprecyzował precyzyjnie zarys pracy podczas habilitacji i przedstawił w tej książce swoje doświadczenie, które będzie przydatne każdemu z nas.
Uzmysławia swoim odbiorcom w delikatny sposób, że warto zwracać jest uwagę w odniesieniu do formy pracy i dzieli się swoim również doświadczeniem podając konkretny przykład.
Zaciekawił mnie osobiście rozdział 5, w którym profesor odnosi się do trudnej roli recenzenta, gdyż łatwa ona nie jest.
Dokładnie opisane rozdziały, przykłady, tabele, analizy, diagnozy, załączniki to daje pozytywne urozmaicenie walorowi estetyki książki , która stała się ikoną do pozyskiwania wiedzy w konkretnej tematyce i zagadnieniach habilitacji, procedur oraz etyki do której autor odnosi się z należytym szacunkiem.
Dzięki temu, że profesor zna doskonale świat pedagogiki, dzieli się z nim na łamach tej oto książki Czytelnik ujrzy światło dzienne poznawane w trakcie pracy na uczelni.
Oficynie Wydawniczej „Impuls” dziękuję za egzemplarz książki, będącej początkiem kariery dla przyszłej pracy habilitantów, doktorantów.
Profesorowi Bogusławowi Śliwerskiemu życzę sił i wytrwałości do napisania kolejnej książki, która napisana jest językiem zrozumiałym i za to, świat pedagogiki nie ma przed nim żadnych tajemnic.
Oprawa miękka ze skrzydłami, 344 stron, wydanie pierwsze, Kraków 2017.
Polecam przeczytać tą książkę wszystkim, a zwłaszcza studentom.
Anna Szewczyk

Habilitacja to bardzo ważny punkt w karierze akademickiej. Dzięki niemu można stać się samodzielnym pracownikiem naukowym. Jednak droga do tego punktu jest tak pełna procedur, że wielu doktorom wydaje się prawdziwą drogą przez mękę. Jeszcze większe zamieszanie wprowadziła reforma szkolnictwa wyższego. Jak się nie pogubić w chaosie? Klarownego wyjaśnienia wszelkich wątpliwości można szukać w publikacji profesora Śliwerskiego. To bezcenny przewodnik dla wszystkich starających się o habilitację. Przepełniony życzliwością wobec nich, a jednocześnie ostro piętnujący różne patologie (plagiaty itp.). Na długo zapamiętuje się chociażby słowa o nieuczciwych pracownikach naukowych. Autor przytacza myśl swojego zmarłego profesora: Nie zawsze "dr" przed nazwiskiem znaczy "doktor". Czasami znaczy "dureń" lub "drań".
Książka jest skierowana do jasno określonego grona odbiorców. Przeciętny czytelnik zrozumie z niej niewiele, jest to bowiem rozprawa naukowa o stopniu naukowym. Natomiast dla właściwych adresatów, czyli doktorów starających się o habilitację, marzących o karierze naukowej magistrów czy doktorantów to pozycja naprawdę bezcenna.
dr Kalina Beluch
źródło: https://www.granice.pl/recenzja/habilitacja-diagnoza-procedury-etyka-postulaty/24716