Jakość życia chorych po rewaskularyzacji krytycznego zwężenia tętnicy szyjnej wewnętrznej (EPUB) |
Cena: 80.00
zł
Nowość
|
|
Trystuła Mariusz Ksiazka dostepna w wersji elektronicznej ebook (epub). Wydanie I, Krakow 2018 ISBN: 978-83-8095-534-9 |
||
Kategoria:
Zdrowie
|
||
Monografia Jakość życia chorych po rewaskularyzacji krytycznego zwężenia tętnicy szyjnej wewnętrznej autorstwa Mariusza Trystuły to dzieło pionierskie, wnikliwie i wszechstronnie przedstawiające problematykę jakości życia osób, które poddano zabiegom udrożnienia tętnicy szyjnej wewnętrznej, poparte wynikami przeprowadzonych przez Autora badań chorych leczonych na Oddziale Chirurgii Naczyń z Pododdziałem Zabiegów Endowaskularnych w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II […]. Celem badań była ocena różnic w jakości życia związanej ze stanem zdrowia (health related quality of life, HRQoL) u chorych z krytycznym zwężeniem tętnicy szyjnej wewnętrznej operowanych dwoma metodami rewaskularyzacji krytycznie zwężonych tętnic szyjnych wewnętrznych: endarterektomii poprzez wynicowanie (eversive carotid endarterectomy, CEA) oraz angioplastyki z implantacją stentu (carotid artery stenting, CAS). Do procedury operacyjnej włączono protekcję mózgu specyficzną dla każdej z wymienionych metod: shunt w przypadku procedury CEA oraz systemy protekcji dystalnej lub proksymalnej mózgu w przypadku procedury CAS […]. Zarówno stawiane pytania, jak i podejście badawcze znamionują wierność tym zasadom deontologicznym medycyny, w których najważniejsze jest dobro pacjenta, a lekarz, który rozumie swoje powołanie, wie, że leczy człowieka, a nie tylko chory narząd.
Z recenzji prof. zw. dr hab. med. Piotra Odrowąż-Pieniążka
Czytelnik znajdzie w tej monografii wnikliwą analizę rozwoju technik chirurgicznych otwartych i wewnątrznaczyniowych oferowanych chorym z krytycznym zwężeniem tętnic szyjnych oraz opis postępu technologii medycznych oparty na najnowszej literaturze przedmiotu. Dotychczasowe badania chorych operowanych z powodu krytycznego zwężenia tętnic szyjnych wewnętrznych koncentrowały się głównie na bezpośrednich następstwach wykonywanych procedur (przeżycie/zgon, duże powikłania, tj. udar mózgu, zawał mięśnia sercowego, krwiak, porażenie nerwów czaszkowych). Zbyt mało natomiast uwagi poświęcono bardzo istotnemu dla chorego aspektowi, jakim jest jego jakość życia związana ze stanem zdrowia […]. W dziele tym omówiono kompleksowo i systematycznie problematykę zwężenia tętnic szyjnych, sposobów ich leczenia oraz wszelkich czynników mających wpływ na zdrowie chorego i jego jakość życia […]. Monografia jest szczególnie cenna, gdyż dodaje nowe argumenty i wnioski do trwającej od wielu lat na całym świecie dyskusji pomiędzy zwolennikami metod chirurgicznych rewaskularyzacji tętnic szyjnych a interwencjonalistami wewnątrznaczyniowymi […]. Jest to głos nadzwyczaj wyważony, oparty na szczegółowej i profesjonalnej analizie statystycznej, bez faworyzowania którejkolwiek z metod rewaskularyzacyjnych.
Z recenzji prof. dr. med. Piotra Kasprzaka
Przedstawione w tej monografii badania wypełniają lukę w polskiej, a nawet światowej literaturze, przynosząc nowe propozycje odpowiedzi na pytania dotyczące efektywności dwóch metod operacyjnych: endarterektomii i angioplastyki tętnic szyjnych z implantacją stentu. Pozwalają one na lepsze zrozumienie chorego z krytycznym zwężeniem tętnic szyjnych, bliższe poznanie jego stanu zdrowia oraz dolegliwości i ograniczeń w różnych obszarach jakości życia […]. Po odsunięciu bezpośredniego zagrożenia utraty życia chory pozostaje w trudnym stanie psychicznym, z różnymi dolegliwościami pooperacyjnymi warunkującymi jakość życia. Tym zagadnieniom poświęcona jest ta monografia, a jej przydatność docenią zapewne nie tylko chirurdzy naczyniowi, angiolodzy i radiolodzy interwencyjni, ale też specjaliści z innych dziedzin zaangażowani w kompleksową opiekę nad chorymi po operacji krytycznego zwężenia tętnicy szyjnej, a więc np. specjaliści neuronauk (neurolodzy, neuropsycholodzy, psycholodzy kliniczni i neurologopedzi), lekarze podstawowej opieki zdrowotnej i fizjoterapeuci, jak również studenci medycyny i innych pokrewnych kierunków […]. Przydatność monografii podnoszą jej klarowna struktura, jasny i przejrzysty wykład osadzony w najnowszej literaturze przedmiotu, oparty na wielkim doświadczeniu klinicznym i bogatym materiale własnych badań Autora. Dodatkowo zwraca uwagę atrakcyjna dla Czytelnika i ułatwiająca lekturę szata graficzna: rysunki, tabele i fotografie […]. Ten znakomity wykład autorski oraz świetny materiał ilustracyjny pozwala lepiej zrozumieć problematykę, ze swej istoty skomplikowaną i niełatwą do zrozumienia przez osoby nieposiadające specjalistycznego przygotowania. A przecież i do nich ta monografia zapewne trafi.
Z recenzji prof. zw. dr hab. Marii Pąchalskiej
![]() |