Szukaj
SZCZEGÓŁY KSIĄŻKI
Kategorie:  

Małżeństwo a specyfika pracy marynarzy (wersja papierowa)

perspektywa psychologiczna

Nakład wyczerpany   


Peplińska Aleksandra

Wydanie I, Kraków 2011, Format B5, Objętość 200 stron, Oprawa miękka, folia matowa

ISBN: 978-83-7587-399-3

Kategoria: Socjologia

  Specyfika pracy marynarzy wpływa na funkcjonowanie zawieranych przez nich związków małżeńskich i warunkuje ich specyfikę na tle innych małżeństw. Są to bowiem małżeństwa rozłączone na dłuższe lub krótsze okresy – w zależności od długości pobytu marynarza na statku dalekomorskim. Sytuacja tego typu kształtuje w zasadniczy sposób funkcjonowanie owej diady, a w konsekwencji także całego systemu rodziny marynarskiej i poszczególnych jej członków.   

Celem prezentowanych w niniejszym opracowaniu badań określonych w dziewięciu rozdziałach jest próba pełnego określenia jakości relacji małżeńskich w związkach marynarskich z perspektywy psychologicznej.    

W analizie badawczej uwzględniono dwa zasadnicze aspekty:   

1. Aspekt doznań stresowych – pozwalający określić zarówno poziom odczuwanego przez małżonków stresu oraz lęku, jak i preferowanych stylów radzenia sobie z nimi.  

 

2. Aspekt satysfakcji i jakości życia małżeńskiego – pozwalający określić poziom zadowolenia małżonków z zawartego przez nich związku i z poszczególnych sfer życia, poczucia jego sensu i odczuwanego szczęścia. 

 

 

Postanowiono uzyskane wyniki skonfrontować z wynikami badań dotyczących małżeństw „lądowych” oraz ukazać dynamikę zmian, które mogą się pojawić w obrębie związków marynarskich. Próbowano też zweryfikować istnienie osobowościowych predyktorów jakości życia i małżeństwa badanych partnerów.



 

Przedłożona mi do recenzji praca stanowi jedno z nielicznych opracowań w polskiej literaturze psychologicznej, które w sposób tak wnikliwy i syntetyczny omawia problem funkcjonowania partnerów w rodzinach marynarskich. Małżonkowie, z tytułu długotrwałej rozłąki spowodowanej charakterem pracy męża, narażeni są na deprywację wielu potrzeb natury fizycznej i psychologicznej, co niewątpliwie wpływa na jakość ich życia.

Większość dotychczasowych opracowań dotyczących rodzin marynarzy skupiała się głównie na wybranych aspektach ich życia i, co ważniejsze, oparta była na badaniach przeprowadzonych w latach 80. XX wieku. Bardzo intensywne przemiany społeczne, jakie dokonywały się na przełomie XX i XXI wieku, domagają się nowego spojrzenia na ten problem [...].

Niniejsza praca stanowi pierwsze w Polsce psychologiczne opracowanie tak szeroko traktujące specyfikę małżeństw marynarskich. Praca napisana została w sposób bardzo komunikatywny, rzetelny i wnikliwy, co pozwala zakwalifikować ją do znaczących opracowań w tym obszarze tematycznym.

 

Z recenzji dr hab. Teresy Rostowskiej, prof. UG

 

 

 

 

 

 


Polecamy również z tej kategorii:
Katarzyna Jasikowska
40.00
Łukasz Albański
30.00


Wstecz



Odwiedziło nas użytkowników
COPYRIGHT © 2025 OFICYNA WYDAWNICZA "IMPULS"

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.
Korzystanie, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej, oznacza akceptację niniejszej Polityki prywatności stosowania plików cookies
   Zgadzam się