Szukaj
SZCZEGÓŁY KSIĄŻKI
Kategorie:  

Organizacja harcerstwa polskiego (wersja papierowa)

LWÓW — WARSZAWA - KSIĄŻNICA POLSKA T-WA NAUCZ. SZKÓŁ WYŻSZYCH MCMXX

Cena: 18.00


Sedlaczek Stanisław

ISBN serii: 978-83-7850-615-7, Oficyna Wydawnicza „Impuls”, Kraków 2014, Reprint wydania z 1920 r., Format A5, Objętość 36 stron, Oprawa twarda

ISBN: 978-83-7850-592-1

Kategoria: Harcerstwo

 Seria wydawnicza „Przywrócić Pamięć” ma przybliżyć współczesnemu społeczeństwu publikacje założycieli ruchu skautowego, twórców rozwoju idei i metodyki harcerskiej z lat 1911–1939.


Reprint wydania z 1920r.:
NA PODSTAWIE ZARZĄDZEŃ MINISTRA W. R. i O. P., STATUTU I REGULAMINÓW Z. H. P., OPRACOWAŁ STANISŁAW SEDLACZEK, NACZELNIK GŁÓWNEJ KWATERY MĘSKIEJ Z.H.P. I SEKRETARZ DO SPRAW HARCERSTWA W MINISTERSTWIE WYZNAŃ RELIGIJNYCH I OŚWIECENIA PUBLICZNEGO.


Fragment książki "Wiadomości ogólne ZHP":

    Związek Harcerstwa Polskiego powstał w ciągu roku 1919 przez połączenie się dzielnicowych organizacyj harcerskich, z których najdawniej powstała organizacja małopolska (rok 1911). Przed wojną już uznawano harcerstwo polskie za organizację jednolitą, mimo podziału kordonami zaborczemi, za jej władzę moralną uważano Naczelną Komendę Skautową we Lwowie. Z chwilą odzyskania niepodległości rozpoczęła się bardzo ożywiona praca nad stworzeniem nietylko ideowo, ale i organizacyjnie jednolitego związku, która wiosną 1920 roku doprowadziła do zalegalizowania statutu Z. H. P. jednego dla całej Rzeczypospolitej. Związek obecnie łączy nietylko całość harcerstwa na ziemiach polskich, ale i drużyny na obczyźnie, a pozostaje w kontakcie z organizacją Dziatwy Polskiej (skautingu) przy Związku Sokolim w Ameryce. Z. H. P. liczy około 30.000 młodzieży męskiej i żeńskiej w przeszło 700 drużynach (rok 1920). Oprócz drużyn w skład Związku wchodzą Koła Starszych Harcerzy i Harcerek, mające za zadanie utrzymać wychowanków drużyn w ciągłości, w pracy nad sobą i w służbie obywatelskiej. Należą do niego także Koła Przyjaciół Harcerstwa przy drużynach, komendach miejscowych i wyższych władzach harcerskich. Te koła grupują sfery rodzicielskie, nauczycielskie, wogóle społeczeństwo starsze, koordynują oddziaływanie wychowawcze domu, szkoły i harcerstwa, ota- czają harcerstwo moralną i materjalną opieką. Przewodniczącym Naczelnictwa Z. H. P. jest jenerał Józef Haller. Siedzibą władz jest Warszawa (Aleje Ujazdowskie 37 m. 12). Harcerstwo pozostaje pod opieką i kontrolą Ministerstwa Wyzn. Rel. i Ośw. Publ., przy którem istnieje Komisja do Spraw Harcerstwa i Inspektorat Harcerski. Związek wydaje w Warszawie dwa pisma centralne: „Harcmistrz“, miesięcznik instruktorski i „Harcerz“, tygodnik młodzieży harcerskiej, prócz tego wychodzi we Lwowie od r. 1911 „Skaut“, w Poznaniu „Ruch Harcerski“. Przy naczelnictwie istnieje Centralna Komisja Dostaw Harcerskich (Warszawa, Trauguta 2).

 

Zapraszamy do serii Przywrócić Pamięć:

http://impulsoficyna.com.pl/katalog/kategoria,harcerstwo-przywrocic-pamiec,44

 


Polecamy również z tej kategorii:
Katarzyna Marszałek
34.00

Inne książki tego autora:
Stanisław Sedlaczek
18.00
Stanisław Sedlaczek
24.00
Stanisław Sedlaczek
22.00

Nasi klienci, którzy kupili tę książkę, zamówili również:
Stanisław Sedlaczek
18.00
Maria Kapiszewska
18.00
Stanisław Sedlaczek
20.00
Stanisław Sedlaczek
18.00
Stanisław Sedlaczek
24.00

Wstecz



Odwiedziło nas użytkowników
COPYRIGHT © 2025 OFICYNA WYDAWNICZA "IMPULS"

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.
Korzystanie, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej, oznacza akceptację niniejszej Polityki prywatności stosowania plików cookies
   Zgadzam się