Szukaj
SZCZEGÓŁY KSIĄŻKI
Kategorie:  

Rozwój bliźniąt w ciągu życia (wersja papierowa)

Aspekty biopsychospołeczne

Nakład wyczerpany   


Rostowska Teresa
Pastwa-Wojciechowska Beata

Wydanie I, Kraków 2010, Format B5, Objętość 214 stron, Oprawa miękka, klejona, folia matowa

ISBN: 978-83-7587-489-1


          [...] Książka jest nowym, oryginalnym i bardzo potrzebnym dziełem, w którym rozwój bliźniąt i jego zaburzenia omawiane są w biegu życia, wielostronnie i na podstawie najnowszych – światowych i własnych – osiągnięć badawczych autorów. Podane treści to przekaz profesjonalny, wręcz kunsztowny, odzwierciedlający światowe standardy naukowe, źródło rzetelnej wiedzy podanej przez autorytety z dziedziny nauk humanistycznych i biologicznych [...]. 

           W ostatnich latach szczególne zainteresowanie w środowisku naukowym, i nie tylko, budzi fakt wyraźnego wzrostu wskaźnika częstotliwości występowania ciąż bliźniaczych, a także wielopłodowych. Sytuacja ta stwarza tym samym większe możliwości prowadzenia szeroko zakrojonych badań naukowych dotyczących różnych obszarów życia dzieci urodzonych w wyniku ciąży mnogiej. Interdyscyplinarne podejście do rozwoju czy to bliźniąt, czy też wieloraczków, jest obecnie nieuniknione, gdyż takie są współczesne trendy rozwoju nauki, a co za tym idzie, oczekiwania społeczne, aby badane zjawiska wyjaśniać w sposób możliwie pełny i wielostronny.

         Przekazana do rąk czytelnika książka jest odpowiedzią na tego rodzaju zapotrzebowania, a co ważniejsze, jest pierwszym opracowaniem na polskim rynku wydawniczym, które porządkuje i syntetyzuje wiedzę na temat bliźniąt. Struktura tej książki ma charakter pracy zespołowej, a poruszane w niej problemy są zróżnicowane i wieloaspektowe.

         W celu usystematyzowania prezentowanej w tej monografii wiedzy podzielono ją na dwie części: teoretyczną i empiryczną. W pierwszej uwzględniono opracowania autorskie oparte na przeglądzie światowej literatury przedmiotu i dotyczące głównie problemów neuropsychologicznych, genetycznych oraz psychospołecznych funkcjonowania bliźniąt. W odniesieniu do psychospołecznych aspektów ich funkcjonowania szczególną uwagę zwrócono na kwestie dotyczące: pre- i perinatalnych aspektów rozwoju, związków między bliźniętami na tle szerszego kontekstu relacji z rodzeństwem oraz kształtowania się tożsamości u bliźniąt monozygotycznych.

         W drugiej części monografii zamieszczono artykuły o charakterze empirycznym − oparte na badaniach własnych. Poruszono w nich między innymi takie zagadnienia, jak: genetyczne i środowiskowe uwarunkowania zachowań przestępczych u bliźniąt, występowanie u nich depresji, specyfika więzi między bliźniętami i problem przywiązania w rodzinach z bliźniętami, konsekwencje rozwoju psychoruchowego bliźniąt urodzonych przedwcześnie oraz znaczenie naturalnego karmienia piersią dla rozwoju noworodków.


Polecamy również z tej kategorii:
Maciej Gliński
58.00
Małgorzata Przybysz-Zaremba
39.80

Inne książki tego autora:
Beata Pastwa-Wojciechowska
42.00

Nasi klienci, którzy kupili tę książkę, zamówili również:
Przemysław Paweł Grzybowski
19.80
Stanisław Leon Popek
49.80

Wstecz



Odwiedziło nas użytkowników
COPYRIGHT © 2024 OFICYNA WYDAWNICZA "IMPULS"

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.
Korzystanie, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej, oznacza akceptację niniejszej Polityki prywatności stosowania plików cookies
   Zgadzam się