Omawiana w niniejszej pracy problematyka dotyczy ważnej sfery ludzkiego życia – seksu. Seks nie oznacza tylko reprodukcji i zaspokojenia popędu biologicznego. Związany jest integralnie z całą osobowością, wzbogaca rozwój człowieka, rozwija więzi międzyludzkie. Seks jest tym czymś, co każdy z nas ma, niezależnie od stopnia społecznej czy życiowej niesprawności. Wyniki badań umożliwiły głębsze poznanie seksualności osób niepełnosprawnych intelektualnie w stopniu umiarkowanym. Być może badania te przyczynią się do ukształtowania nowego spojrzenia na tę zaniedbywaną przez lata kwestię.
Problem życia seksualnego nadal należy do rzadko obecnych w publikacjach naukowych, również rzadko podejmowany jest w badaniach. Powodów tego stanu rzeczy jest wiele, o części z nich pisze sam autor opracowania. W części teoretycznej recenzowanej pracy szeroko został opisany problem seksualności osób niepełnosprawnych intelektualnie. Autor oparł się na bogatym piśmiennictwie. Podkreślam również wartość części empirycznej pracy wynikającą z ogarnięcia literatury przedmiotu. Na wyróżnienie zasługuje także bardzo bogaty zestaw bibliograficzny. Autor podjął ważny społecznie problem w kontekście normalizacji warunków życia osób z niepełnosprawnością, jak również w kontekście integracyjnego bytowania. Praca ta to wartościowa pozycja”.
Z recenzji wydawniczej prof. zw. dr. hab. Czesława Kosakowskiego
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.
Korzystanie, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej, oznacza akceptację niniejszej Polityki prywatności stosowania plików cookiesZgadzam się